Miks palgata Doula?
“Aga miks doula”, sa küsid, “kui mul juba mees kõrval ja sünnitusmajas on ju ämmaemand ka? “
Kui sul on doula, on su kõrval keegi, kes on täielikult pühendunud ainult sulle, sinu partnerile ja sinu sünnituskogemuse ilusamaks muutmisele.
Doulad teavad ikka päris palju sünnitusprotsessist 😉 , nad oskavad kasutada erinevaid võtteid valu pehmendamiseks, oskavad sind toetada nii emotsionaalselt, kui füüsiliselt. Ja doula kohalolek aitab sul lõõgastuda ja lisaks õpetab doula sind usaldama sinu keha, sinu otsuseid ja sinu beebit.
Doula on sulle nagu parim sõbranna raseduse ja sünnituse ajaks, keda võid usaldada ja kellele toetuda.
Juba raseduse ajal on sul doula tugi kogu aeg. Isegi öösel helistades, vastan ma su kõnele. Sa võid pöörduda kõikvõimalike murede ja rõõmude ja küsimustega – mis see valusähvatus tähendas, kas selline voolus on okei, kas ma tohin toorest liha süüa, millised vitamiinid oleks vajalikud, mis trenni teha jne jne… Ja kui doula ei oska sinu konkreetsele küsimusele vastata, otsib ta sinu küsimusele vastuse. Või ütleb, et selle küsimuse on vaja pöörduda arsti poole.
Kui ämmaemanda juures käid sa kogu raseduse jooksul loetud kordi ja tihti seal olles, ei tule kõik küsimused meeldegi, siis doula on su jaoks olemas koguaeg.
Ning lisaks kuulab ja toetab doula sind sinu hirmude ja muredega. Natuke nagu terapeudi eest ka.
Kõige suurem hirm on naistel sünnitusvalud. Aga tead mis, douladel on nippe, kuidas sünnitusvaludega kergemini hakkama saada. Rasedusaegsetel kohtumistel õpitaksegi neid erinevaid tehnikaid. Ja kogu sünnituse aja on doula su kõrval – juhendab, aitab, annab nõu, kiidab, julgustab, masseerib, silitab, vajutab valupunkte, seletab, selgitab jne…
Doula ei suru kunagi sulle peale tema enda isiklikke põhimõtteid.
Ja need kuulujutud, et doulad käivad haiglas ringi šamaanitrummi tagudes ja viirukeid põletades, keelavad kõik valuviagistid ja med.protseduurid – see ei ole kindlasti nii. Kui sa ise just seda ei soovi 😊
Juba raseduse ajal lepitakse kokku, mis on sinu soovid ja võibolla ka selle salasõna, et kui tahad oma varasematest raudkindlatest soovidest taganeda, et siis doula teaks, kas sa seda ikka päriselt mõtled 😊
Mina kasutan lisaks oma kätele ja teadmistele ka eeterlikke õlisid ja homöopaatiat.
Eeterlike õlidega seoses, on mul üks tore kogemus jagada – üks minu toetatud sünnitus kippus venima ja hiljem selgus, et beebi tahtsiki sündida nägu ees, mis muudabki sünnituse pikemaks, ning siis kutsuti kohale üks vanem ja väga suurte kogemustega ämmaemand, et tema ehk oskab nõu anda.
Ja kui see ämmaemand tuli, siis mina kartsin pisut, et ta eeterlike õlide lõhnade peale negatiivselt reageerib, kuid tema suht esimesed sõnad sünnitustuppa astudes olid, et noh, ma tunnen ju õlide lõhna, tooge need välja, paneme selle sünnituse käima! Siiani kannab mind see supertore emotsioon! 😊
Aga doula toetab ka sinu kaaslast. On mehi, kes tunnevad tohutut kergendust, kui näevad, et saavad nö vastutuse ära anda ja et tema naise ja beebi eest hoolitsetakse ja neid hoitakse.
Sest ilmselgelt ei ole mehel neid teadmisi, mis doulal on.
On mehi, kes soovivad väga aktiivselt sünnitusel osaleda, siis Doula saab mehele õpetada, kuidas ja kust masseerida/silitada/vajutada jne.
Kokkuvõttes, kui sul on vähegi võimalus palgata doula, võiksid seda kindlasti teha. See investeering on väga väärt.
Sinu see beebi sünnib ju ainult üks kord. Sa ei saa seda kogemust muuta või uuesti teha. Miks mitte siis panustada, et tema maailma tulek saaks olla pehmem, parem ja ilusam ?
Minu pakutud teenusega ja minuga saad lähemalt tutvuda minu kodulehel – http://doularuth.ee/doula-toetus/
Sinu doula, Ruth