Rasedusaegne iiveldus
Rasedus on imeline, kuid sellega sageli kaasnev iiveldus mitte eriti. Umbes 70% naistest kogeb raseduse alguses iiveldust ja umbes 50% ka oksendamist. Mõnel naisel iiveldab terve päeva, mõnel enamasti õhtul ja mõnedel ainult siis, kui nad pole piisavalt maganud või mõni lõhn ärritab.
Kui kaua seda „suurepärast“ kaasust taluma peab?
Konkreetselt öelda on raske, mõnedel naistel algab juba 6.nädalal, kuid enamasti algab 8-9.nädalal ja kestab kuni 14-15.nädalani. Harvadel juhtudel ka kauem. Aga on ka olukordi, kui peab abi otsima arstidelt.
Kuid kuidas sa ise ennast aidata saad? Mõned soovitused. Ühele toimib üks, teisele teine.
Võta vaba päev!
Kui sul on nii raske hommik, et mõte end voodist välja ajada, teeb olukorra veel hullemaks – siis ära teegi seda. Võta haiguspäev ja puhka.
Võid ka endale 1-2nädalase puhkuse planeerida sinna 7-9.nädala paiku, et see iivelduse kõrghetk kergemini üle elada. Ning siis ei ole vajadust ka veel kolleegidele „haige“ olemise põhjust kohe teatada.
Värsked lõhnad!
Rasedusaegne iiveldus on enamasti seotud lõhnadega. Ja mõned lõhnad mõjuvad ikka eriti hullusti. Östrogeen on hormoon, mis vastutab haistmismeele eest ja kuna raseduse ajal on seda östrogeeni ikka toredasti, siis ongi sul, voilaaa – nina nagu politsekoeral 😊
Kui sul ei ole võimalik hetkel akent avada või lõhna juurest eemale kõndida, proovi nuusutada värskeid lõhnu. Kanna näiteks kotis kaasas Peppermint (piparmünt), Cardemon (kardemon), Ingver eeterlikku õli (minu käest saad osta puhtaid doTerra eeterlikke õlisid), või värsket rosmariini oksa.
Räägi partneriga enda olukorrast
Kindlasti räägi oma partnerile. Oma tunnetest ja muredest rääkimine võib aidata sinu enesetunde paranemisele kõvasti kaasa.
Näiteks võimalik, et sinu partner ei teagi, et tema duššigeel või parfüüm ajab sind iiveldama või et peale õhtusööki toidulõhnaline suudlus võib olla su jaoks täiesti ületamatu. Niiet räägi ja väikesed muutused võivad kaasa tuua suuri muutusi.
Jälgi oma iiveldust.
Sulle võib tunduda, et sul on koguaeg paha olla. Kuid pisut keskendudes ja märgates, hakkad mõistma, et see polegi nii juhuslik. Kas sul on näiteks paha tavaliselt just õhtuti, kui naaberkorteris õhtusööki tehakse. Või kui partner hommikul muna praeb, kui sina veel voodiski oled. Kui sa neid tead, oskad sa ka hoiduda või olukorda parandada
Vesi!
Ma tean, et vee joomine, kui sul niigi magu on hell ja midagi sees ei püsi, võib tunduda ületamatuna. Kuid vedelikupuuduse vältimine on hädavajalik! Sest mida suurem on vedelikupuudus, seda suurem on iiveldus. Tee vesi enda jaoks maitsvamaks/meeldivamaks. Lisa vee sisse jääkuubikuid, sest paljude jaoks on leige vee joomine eriti raske. Lisa vee sisse näiteks külmutatud marju, kurgiviile, sidrunimahla.
Osadele mõjub, kui süüa soolaseid suupisteid, juustu, krõpsu (kuigi ma seda üllllldse soovitada ei tahaks), siis see tekitab janu ja saab rohkem vedelikku sisse. Aga võib-olla sobib sulle hoopis kuum jook teena.
Kuid palun joo!!
Otsi endale sobiv toit.
Midagi alla ei lähe? Kuid sa tead isegi, et midagi peab sööma, onju. Iga naine on erinev, osadele meeldib üks teistele teine toit. Kuid mõned toidud on küll sellised, mis sobivad paljudele – näiteks süsivesikuterikkad suupisted, nagu kreekerid, helbed, saialised. Või külmad toidud või mahlased puuviljad. Rasvased ja vürtsikad toidud tavaliselt pigem mitte. Kuid kui sulle sobib, siis lase minna…
Kanasupp on hästi hea variant, sest see annab vedelikku ja selles on häid toitaineid.
Üldiselt võiks eelistada külmemaid toite, sest kuumad lihtsalt lõhnavad tugevamalt ja see võib jällegi rohkem iiveldust esile kutsuda.
Söö vähe kaupa
Paljud naised on avastanud, et kui pidevalt süüa natukese haaval, hoiab iivelduse all. Kui kõht on tühi, siis läheb maomahl mao limaskesta kallala ja see põhjustab iiveldust. Samas liigne söömine võib jälle seedesüsteemi üle koormata ja hoopis oksendamist põhjustada. Hoia erinevaid snäkke enda ligidal (kreekereid, kuivatatud puuvilju, pähkleid või mis iganes sulle sobib) Kui sa suudad enne hammaste pesu süüa (mina ei suuda, hambad peavad pestud olema), siis söö ka hommikul enne tõusmist midagi väikest. Ja õhtul enne magamaminekut, siis see hoiab veresuhkru stabiilsemana kogu öö. Ühesõnaga pisike kogus toitu pidevalt maos on hea.
Ingver!
Ingverist on palju räägitud, kui mao rahustajast ja uuringud on näidanud, et see tõesti võib aidata iivelduse korral. Proovi juua ingveriviiluga teed või kui suudad, pista õhuke viil ingverit otse suhu. Joo ingveriõlut (alko. vaba). On saada ka suhkruga ingverikommid
Muuda ekraani valgust
Lugesin mõniaeg tagasi endale üllatuseks, et ekraani valgus ja fondi suurus võivad samuti olukorda parandada. Tundub tegelikult loogiline. Sest pehmem taustavärv ja suurem font aitavad vähendada heleda ekraani tekitatud silmade pinget. Muuda fondi suurus paksemaks ja taust näiteks roosakamaks või beežikamaks. Ja tee ekraanist pause, tõuse püsti, liigu või sule lihtsalt mõneks hetkeks silmad.
Hoia mõtted muul tegevusel
Usun, et seda tunnet ei ole lihtne ignoreerida, kuid ehk õnnestub teha midagi, mis väga meeldib ja hoiab mõtted mujal. Ülipõnev raamat, ristsõnad, lühikesed jalutuskäigud. Mõnele naisele on sobinud ka kerge treening. Ning treening ja jalutuskäigud aitavad tõsta endorfiinide taset, mis ka iiveldust leevendab. Kuid kindlasti kuula oma keha, kui tunned ennast väisinuna ja kehvasti, on aeg lõpetada.
Leia endale toimiv
Leevenduseks on erinevaid asju, Igaühele oma – Coca-cola, värska, hapukurk, sidruni lutsutamine, piparmünt, soolased küpsised, röstsai, smuutid, puuviljad, pähklid, B6 vitamiin, Tunneta, mille järgi isutab ja tihti see ongi õige.
Iivelduse vastane käepael
Selle toote kohta olen kuulnud häid kommentaare, et toimib täitsa. Selle käepaela toime on kerges surves randme siseküljel asuvale punktile, mis on seotud iivelduse ja oskendamisega. Ei ole vahet, kas iiveldus on tekkinud meresõidust või rasedusest. Tasub proovida.
Heida pikali
Ja mõnikord on kõige lihtsam lahendus kõige parem. Viska pikali, sule silmad ja hinga sügavalt mõned korrad sisse-välja. Kõige parem „ravim“ iivelduse vastu on uni. Kui sul on väikesed lapsed, küsi abi partnerilt või emalt/õelt/tädilt, kes saab sind nendel rasketel nädalatel aidata laste hoidmise ja majapidamisega.
Abipakett
Hoia oma kotis igaksjuhuks pisikest abipaketti – iivelduse vastu värske lõhnaga eeterliku õli pudel. Kui juhtusid oksendama, siis selleks pudel suuvett või hambapasta. Isegi puhas t-särk võiks igaksjuhuks olla. Suupisted, mis sulle meeldivad, et kõht liiga tühjaks ei läheks.