Neljas trimester

 

Kui mõelda sellele, et milline toit oleks sobivam vastsündinuga perele, siis vastus võiks olla: “Toidud, mida saab ühe käega teha ja süüa”.

Kuid kindlasti ei peaks see nii olema.

Vastsündinuga ema ei peaks üldse süüa tegema.
Ka ise just sündinud ema tuleb ümbritseda toetavate, armastavate, abivalmis inimestega esimesed 40 päeva pärast sünnitust.
Sünnitusjärgne toit on mõeldud just vastsündinud emale, mitte tema poolt valmistatud toiduks perele.

Armas vastsündinud ema, toidul, mis on värskelt valmistatud inimeste poolt, kes sind armastavad, on sügavalt palju tervendavam mõju, kui toidul, mida oled imetamise ajal ühe käega valmistanud, samal ajal oma mudilast keelates ja telefoniga rääkides.

Ideaalis loed sa seda juttu hetkel raseduse ajal ning sul on veel aega, et tutvuda peamiste sünnitusjärgsete toitude retseptide ja koostisosadega ning piisavalt aega, et neid jagada sõprade ja perega, kes aitavad sind pärast beebi sündi.

Ja veel on aega, et teha seda väga julget tegu – paluda abi!
Abi küsimine on üks neist suurtest õppetundidest, mida laste saamine õpetab, nii et võid alustada juba kohe.

Mõned asjad, mida enne beebi sündi teha –

*Palu kellelgi hoolitseda sinu eest mõned nädalad pärast beebi sündi. Võib-olla su ema, õde, parim sõber või partner.
Võib-olla makstud abi Doulalt, koristajalt või lapsehoidjalt.

*Planeeri sööke ette. Otsi mõned sünnitusjärgsed retseptid ja tee ostunimekiri. Või täida oma sahver/külmkapp koostisosadega või jäta külmkapi uksele koostisosade loetelu, et külalised saaksid neid tuua. Võid ka oma sügavkülma valmistoitu ette teha.
Või osta Doula-teenus, kes sulle süüa teeb ettevarutud koostisosadest.

*Ehita oma kogukond!
Beebil pole vaja sadu armsaid riideid, mitut tekikest ja kolme voodikaruselli.
Selle asemel palu sugulastel, sõpradel jätta mänguasjad ja beebiriided ostmata ja tuua hoopis kodutehtud toitu ja aidata majapidamisega.

Mõningaid soovitusi ja retsepte minu poolt –

Sünnitusjärgse aja toiduvaliku põhilised märksõnad on – kergus, supid, proteiin, puuviljad, köögiviljad, kiudainete rikkus, rasvad (mida saad avokaadost, pähklitest ja seemnetest)
Ning joo piisavalt.
Kui palju on piisav? Kuna see on väga individuaalne, siis tunneta ise. Joo siis kui sul on janu või natuke rohkem.
Ning vaata uriini, kui see on helekollane, on kõik hästi, kui tumedamapoolsem, viitab see vähesele vedelikule.

Kui sõid raseduse ajal vitamiine, võid jätkata nende samadega.

Väldi tühjade kalorite söömist. Erinevad snäkid, kommid, saiakesed, kus on kõrge suhkru ja rasva sisaldus. Samuti väldi rasvaseid praetud toite ning magusaid jooke ning magustoite.

Olen kokku pannud ühe võimaliku näidismenüü, mille leialt ülevalt.

Vastsündinud emal on ainult kaks tööd – oma beebisse jäägitult armumine ja tema eest hoolitsemine s.h imetamise õppimine.
Peale beebi sündi veedagi mõned nädalad ainult oma elu kõige olulisemat tööd tehes.
Miski muu pole praegu olulisem.
Anna endale see aeg ja võimalus, et nautida seda roosamanna/helesinist liblikatega aega. Sa oled oma beebi lummuses ja see on ilus asi!

Üldiselt ei öelda vastsündinud emale ära 🙂 Aja võtmine puhkamiseks ja imetamise õppimiseks tähendab, et toiduvalmistamist, ostlemist, koristamist, koeraga jalutamist ja prügikastide väljaviimist teeb keegi teine. Vanematele lastele jookseb järgi keegi teine, kuigi kindlasti võid nautida nende kaisutamist ja neile ette lugemist või nendega rahulikult mängimist.
Las külalised teevad ise tassi teed/kohvi ja ära häbene seltskonnast eemalduda, kui vaja beebit imetada või magada või kui sul on lihtsalt külastajatest väsimus.

Sünnitusjärgne menüü

 

Shopping Cart