Doula või ämmaemand?

 

“Aa, sa oled siis ämmaemand?”

Tavaliselt, kui võõrale selgitan, et olen sünnitus- ja sünnitusjärgne doula ja toetan peresid sünnitusel, vastavad nad nii.

Üritan nüüd veel selgitada, mis nende kahe vahel on.
Mõlemad on muidugi väga olulised.
Ma soovin nii väga, et kõik sünnitavad naised teaksid, et neil on valikuvõimalus ise oma sünnitustiim kokku panna. Sa ei pea minema sünnitama “läheb kuidas läheb” või “teeme selle kuidagi ära” suhtumisega. Sa saad valida palju parema, pehmema ja ilusama kogemuse.
Ämmaemand ja doula on kaks neist valikutest. Sa saad valida tasulise endale sobiva ämmaemanda ning sa saad valida endale sobiva ja nö sinu inimese enda Doulaks.
Ehkki mõlemad pakuvad tuge, on nende rollid ja tegevusvaldkonnad täiesti erinevad.
Lihtsustatult öeldes on ämmaemandad meditsiinilise teenuse pakkujad. Jälgivad sinu rasedust, teevad med. protseduure (läbivaatust), tegelevad komplikatsioonidega ja kirjutavad vajadusel ravimeid. Ning lõpuks võtavad beebi vastu ning ulatavad sinule. Ja Doulad on selleks, et pakkuda individuaalset tuge ja toetust kogu raseduse ajal. Doula on see isik, kes on sinuga kogu teekonna. Kelle poole sa saad pöörduda igal ajal, iga probleemi ja küsimusega.

Oled võibolla kuulnud väljendit, et Doula hoiab ruumi? Et mis see siis tähendab? Ei, see ei tähenda, et ta kraamib põrandaid ja vaatab, et ruum oleks korras (kuigi ta teeb vajadusel ka seda).
Ruumi hoidma tähendab seda, et ruumisoleja(te)l oleks ruumi. Sellist ruumi, et sa saaksid keskenduda ja mõelda enda soovidele ja eesmärkidele. See tähendab siis, et Doula pakub sulle täpselt sellist tuge, nagu sina vajad ja soovid. Doula jätab kõrvale enda tõekspidamised, veendumused ja arvamused ning toetab sind sinu otsustes.
Doula roll on pakkuda nii emotsionaalset kui ka füüsilist tuge raseduse ja sünnituse ajal. Olgu see siis asendite leidmine, hingamise suunamine, massaaži tegemine, vee ulatamine, patjade kohendamine, partneri õpetamine, kuidas masseerida vms

Kuid lisaks sünnidouladele on olemas ka sünnijärgsed Doulad, Doulad kes toetavad viljatuse, abordi, surma, adopteerimise ja veel paljudes olukordades.
Ükskõik, mis eluetapis, Doula aitab sul avada ukse, et sellest enesekindlalt läbi astuda, kas siis iseseisvalt või koos temaga.

Mida konkreetset teeb Doula raseduse ajal?
See sõltub paljuski sinust ja sellest, mida sa soovid. Alustuseks on oluline meeles pidada, et kuigi Doula ei ole med.personal, on tema kogemusi arvestades, tal siiski tohutud teadmised ja kokkupuude sünnituse ning rasedatega töötamisega. Nii et ta saab olla, ja tõenäoliselt peaksid olema, sinu suurimaks sõbraks, et küsida kõike raseduse kohta (mitte Google ;))
Tänu oma suurele kogemuste pagasile, oskab sind ka suunata teise teenusepakkuja juurde, et saaksid täiendavat abi, massaaži, füsioteraapiat, suuremat psühholoogilist nõustamist jne jne
Raseduse aitab Doula sul valmistuda sünnituseks, kohaneda uue vanemaga rolliga, Räägite juba enne sündi imetamisest ja beebihooldusest.
Aitab sind sünnitusplaani koostamisel.

Kogemused on näidanud, et Doulaga koostöö raseduse ajal, annab sulle enda eest seismiseks uskumatult palju enesekindlust ja jõudu, mis viib sageli parema sünnitus- ja sünnitusjärgse kogemuseni. Isegi kui sa ei saa oma sünnitusplaani kontrollida ja nii võib juhtuda, et olukorra tõttu ei olegi võimalik sünnitusplaani järgida, on aga teadmine, et tegid kõik endast oleneva, et kogu olukord oleks sulle sobiv. Et sa julged enda eest seista, öelda, mida sa vajad ja soovid. Ära unusta, see on sinu keha ja sinu beebi. Sina otsustad. Kui ei ole tegemist just eluohtliku olukorraga.

Samuti aitab Doula sinu enesekindlust kasvatada sünnitusjärgseks ajaks. Juba varem rääkides läbi imetamise põhitehnika, põhiprobleemid ja murekohad. Oled sa kohe valmis enesekindlalt ja kergelt oma beebi eest hoolitsema.

Doula aitab sul seada, ja mis veelgi olulisem, lasta lahti kõrgetest ja tihti ebarealistlikest ootustest, mis sul endale on. Uue elu kandmine ja maailma toomine, võib olla emotsionaalselt väga kurnav ja raske ning Doula aitab sul seda lahustada.

Mida teeb Doula sünnituse ajal?
Jõudes oma sünnitustähtajale lähemale, on Doula see, kes aitab sul mõista sinu keha märke, kas on juba aega või veel mitte. Samuti ka seda, kui peaks olema vajadus arstile helistada või haiglasse minna.
See, et sinu kõrval on keegi, kellega igat detaili selle protsessi käigus jagada, võib pakkuda suurt kergendust.
Sünnituse ajal, olenemata sellest, kas sünnitatakse kodus või haiglas, muutub Doula roll sageli veelgi olulisemaks, kuid pea meeles, kõik mida sa soovid ja kuidas sa soovid, on ikkagi sinu kätes. Sünnitajana sead sina piirid, mida sa vajad ja doula aitab sul seda hoida.

Tavaliselt jõuab Doula sinu juurde, sünnitegevuse pihta hakates, varem kui med.personal (kui kodus sünnitad). Ja kui haiglas sünnitad, siis Doula tuleb sinu juurde koju ning koos liigute haiglasse. Liiga vara ei ole mõtet haiglasse minna.
Kodus olles pakub Doula sulle erinevaid meetodeid tuhude leevenduseks. Erinevatel Douladel on erinevad oskused ja ainulaadsed nipid. Mõni teeb massaaži, mõni kasutab eeterlikke õlisid, mõni teeb meditatsiooni, mõni kõiki neid. Doulat valides, püüa selgeks teha, milliseid meetodeid konkreetne Doula kasutab ning räägi, mis sulle meeldiks ning võibolla leiate hoopis uue variandi.

Samuti võib Doula aidata vähem traditsioonilisemate asjadega, näiteks teha/tuua sulle süüa, helistada su perele, et hoida asjade käiguga kursis. Doula on kohal selleks, et sina saaksid keskenduda ainult ja ainult oma beebi siia maailma toomisele.

Doula on täpselt kursis sinu sünnitusplaaniga ning saab aidata hoida sind sellel kursil. Näiteks, kui sa oled soovinud kogeda läbini naturaalset sünnitust ning peale tugevat tuhu tunned, et vajad epiduraali, siis Doula on su kõrval, meelde tuletamas sinu varasemast kindlast soovist ning julgusamaks, et ehk ootame järgmise tuhu veel ära ja siis otsustad…
Doula ongi su kõrval, et aidata sul seista sinu soovide eest, et sa saaksid õnnelikuma, parima sünnituskogemuse ever 🙂
Pressimise faasis aitab Doula sul vahetada asendeid, hoiab su jalga, masseerib õlgu või tuletab hingamist meelde. Doula füüsilise toetuse võimalusi on väga palju ja ta on kogu aeg su kõrval!
Sellist tuge, nagu pakub Doula, ei ole ka parema tahtmise juures võimalik med. personalil pakkuda.

Kuna Douladel on ka imetamisnõustaja teadmised, aitab Doula peale sündi beebi rinnale ja kontrollib, et imemisvõte oleks õige.

Paari päeva jooksul, peale sündi, tuleb Doula veel koduvisiidile. Et aidata tekkinud küsimusi lahendada, et tuletada meelde enda eest hoolitsemine, et aidata ära tunda kui on vaja arstile pöörduda ning rääkida vajadusel läbi sünnituskogemus.

Kokkuvõtteks võib öelda, et suurim erinevus ämmaemanda ja doula vahel on see, et ämmaemand on tervishoiutöötaja, kes osutab arstiabi ja võtab vastu beebi. Doula on kohal, et pakkuda emotsionaalset ja füüsilist tuge ning lõputut ressursside ja nõuannete loetelu.
Kui sul on nii ämmaemand kui ka doula, teevad nad koostööd kõige olulisema eesmärgi saavutamiseks, tehes kõik endast oleneva, et sinu beebi sünd oleks võimalikult õnnelik ja terve.

 

Shopping Cart