Kardad sünnitust? Mida sa täpsemalt kardad?
Sinu beebi sünd on kohe käes. Ja isegi kõige cool´imad ja rahulikumad rasedad võivad tunda ärevust… Absoluutselt arusaadav ja see on täiesti normaalne. Sest kui sa pole varem sünnitanud, siis sa ei tea, mis tunne see on. Ja kõik tundmatu ongi hirmutav.
Oma hirmude teadvustamine ning selgeks tegemine on esimene samm nendest ülesaamiseks!
Sa kardad sünnitust? Mida sa täpsemalt kardad?
Väga tihti kardavad naised sünnitust, sellepärast, et neile on öeldud, et sünnitus on hirmus või et sünnitus NÄEB hirmutav välja.
Meile on justkui terve elu kinnitatud ja sisse programmeeritud filmide, meedia, sõprade, pere jms poolt – sünnitus on VALUS JA ÕUDNE.
Ja sellepärast sa kardadki juba ette. Sa lähedki sünnitusele suure ärevusega, sest kõik on nii ju öelnud ja sina ise ei tea, mis tunne see on.
Kui sa kardad eesootavat, siis esmalt ütlen sulle – võta nüüd rahulikult aega, istu maha ja küsi endalt, mida sa TÄPSEMALT sünnitusega seoses kardad?
Kas see on hirm tundmatu ees? Siis vii end sünnitusprotsessiga kurssi, mis sind ees ootamas on. Instagramm on täis sünnituse videosid. Kui sa ei tea, kus otsida, siis küsi minu käest, annan suuna kätte.
Kas sa kardad, et kõik näeb kole välja? Ja kui sa veel kakama peaks…
Tõenäoliselt see juhtub, jaa. Sest beebi pea surub vastu pärasoolt ja kõik, mis on seal sees, tuleb ka välja. Sorry, et selle nüüd välja ütlesin 🙂 Kuid paljudel naistel algab sünnitus kõhulahtisusega, sel juhul ei ole sünnituse ajal sealt enam midagi välja tulemas. Või kui, siis väga vähe.
Aga kui küsida sünnitanud naiste käes, et kas sina kakasid sünnituse ajal, siis paljud ei tea.
Esiteks sellepärast, et surumise ajal sa ei pane seda tähele ning teiseks on ämmaemandad väga oskuslikud ja kiired selle “probleemi” kohe likvideerima, niiet keegi ei saanud isegi aru, et miskit tuli.
Kas see on valu, mida kardad?
Õpi valu leevendamise võimaluste ja toimetulekutehnikate kohta.
Kõige olulisem on hingamine, et hapnik jõuaks sinu kudedesse. Osa valust ongi puhtalt tingitud sellest, et emakalihases on liiga vähe hapnikku. Valu tugevus sõltub palju sinu enda valutaluvusest ning kui sa oled hirmul ja pinges, on sinu valutaluvus veelgi väiksem.
Sünnitus on valulik protsess, selle vastu ei saa, aga sa saad enda heaks väga palju teha lihtsalt keskendudes ja hingates.
Kardad, et rebened?
Üsna tõenäoliselt juhtub ka see. Umbes 4 naisel 5st on rebendid, kuid 90% juhtudest on need kerged.
On mõned nipid, kuidas rebenemise võimalust vähendada:
- Soe kompress lahklihale presside ajal
- Raseduseaegne (al.34.näd) igapäevane lahkliha massaaž, 5min – https://www.youtube.com/watch?v=rd3t0jm9ez4&ab_channel=MariliaCarolinaBittencourt
- Seksuaalne erutus sünnituse ajal. Ja-jaa, ma tean, et peate mind nüüd hulluks. Et kuidas on võimalik selle valu keskel erutuda. Kuid ikkagi soovin selle siia välja tuua. Ina May Gaskin isiklikult soovitab seda. Erutuse ajal teatavasti eritub loomulik libesti ja koed muutuvad elastsemaks. Oled kuulnud orgasmilisest sünnitusest. See see ongi. Ja need naised ei rebene kunagi.
- Õige asend pressimise ajal. Igasugune põlvili asend (kas kätele toetudes või pallile/voodile), toetatud istuv asend ja külili asend vähendavad rebenemise võimalust. Kükitamise asend kahjuks suurendab.
- EI lahklihalõikele ehk episitoomiale. Harvadel juhtudel on see tõesti vajalik, kuid valdavalt mitte. Tihti juhtub nii, et kui juba lõige on tehtud, rebeneb see veel edasi. Ning loomulik rebenemine rebeneb nö mööda kiudusid, mis paraneb palju kiiremini ära, kui julmalt läbilõigatud.
- Proteiinirikkad toidud muudavad sinu koed tervemaks ning elastsemaks.
Kas see on hirm, et sinuga midagi juhtub?
Siis vii end statistikaga kurssi. Eestis on maailmatasemel sünnitus- ja lastearstiabi. Oleme maailma tublimate hulgas.
Kas sinu jaoks on haigla hirmutav?
Tee haiglas ringkäik, saa tuttavaks nende ruumide ja võimalustega või mõtle kodus sünnitamise peale.
- Pole liiga hilja! Kodusünnituse kohta saad teada siit – https://synnitusabi.ee/ ja siit – https://www.youtube.com/watch?v=QeEU0BQW-IQ&ab_channel=%C3%95htuleht.ee
Kas sa lihtsalt kardad, et ei saa hakkama?
Sa saad! Mida rohkem sa oled kursis eesootava sünnitusega, seda parem! Tea oma valikuid!
Ühesõnaga – vii ennast kurssi, käi erinevatel loengutel, loe, vaata videosid, palka Doula 😉